Odpowiedzi na akcję

Akcja internautów przeciwko odgórnemu blokowaniu jakichkolwiek stron internetowych oraz przeciw łamaniu zasady neutralności sieci

Odpowiedź Premiera Tuska na list

Moi Drodzy! Fakt, że tak wielu z Was zdecydowało się zabrać głos w sprawie ustawy wprowadzającej rejestr stron niedozwolonych to znak, że trzeba się spotkać i porozmawiać na ten temat.
Uważnie śledzę Wasze opinie, komentarze, pytania i wątpliwości. Zdecydowałem, że jeszcze raz przyjrzę się projektowanej ustawie. Intencją mojego rządu jest zapobieganie wykorzystywania Internetu do rozpowszechniania pornografii dziecięcej, oszustw finansowych czy nielegalnych gier hazardowych, a nie ograniczanie wolności w sieci. Spróbujmy to razem pogodzić. W związku z tym zapraszam Was do debaty, która odbędzie się w przyszłym tygodniu.
Donald Tusk

Więcej: na OSnews.pl

Odpowiedzi polityków na list w sprawie Pakietu Telekomunikacyjnego

Na tej stronie publikujemy odpowiedzi polityków i partii politycznych na list w sprawie cenzury Internetu w UE.

Na list odpowiedziały trzy osoby.

Konrad Szymański, europoseł z PiS, napisał tak:

Szanowni Państwo,

Pragnę zapewnić, że w głosowaniu 5 maja opowiem się za poprawkami, które minimalizują ryzyko ograniczania wolności Internetu przez nowy pakiet telekomunikacyjny.

W szczególności zamierzam poprzeć poprawkę, podkreślającą zasadę „domniemania niewinności internautów” (poprawka 138/46).

Zgadzam się również, iż o ile uruchamianie pakietów „treściowych” o ile w niektórych przypadkach może być uzasadnione (np. w przypadku szkół) to generalnie otwarcie takiej możliwości stwarza ryzyko wykorzystania jej przez ISP do podwyższenia cen za usługi.

Dziękuję za Państwa zaangażowanie w tą sprawę.

Łączę wyrazy szacunku

Konrad Szymański
Poseł do Parlamentu Europejskiego

oraz Jana Olbrycht z PO. Oto co napisała jego asystentka:

Szanowni Państwo,

w imieniu Posła Olbrychta chciałabym podziękować za zwrócenie uwagi na tak ważną dla obywateli kwestię. Prace nad pakietem telekomunikacyjnym w Parlamencie Europejskim dobiegają końca - na jutro przewidziana jest debata na sesji plenarnej, na środę zaś głosowanie w tej sprawie. W zeszłym tygodniu sprawozdawcy Parlamentu wypracowali na spotkaniu z Radą i Komisją wspólne stanowisko w sprawie pakietu. W tej chwili trwają przygotowania do końcowego głosowania. Parlament Europejski od początku dyskusji opowiada się za nie ograniczaniem dostępu obywateli do internetu.

Nagranie wideo Jana Olbrychta:
http://www.youtube.com/watch?v=8j0Yia9jNOQ oraz komunikat na ten temat: www.janolbrycht.pl z zeszłego tygodnia.

Z poważaniem,

Katarzyna Gralinska

Stażystka w biurze Jana Olbrychta, posła do Parlamentu Europejskiego

A tak napisał Bogusław Sonik z PO:

Komunikat prasowy (04.05.2009) "Poseł Sonik: przenieść debatę o pakiecie telekomunikacyjnym na przyszłą kadencję"
Poseł Bogusław Sonik zaapelował do Przewodniczącego frakcji EPL-ED w Parlamencie Europejskim Josepha Daula o przeniesienie debaty o budzącym kontrowersje pakiecie telekomunikacyjnym na pierwszą sesję kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego.
W dniu 5 maja Parlament Europejski planuje poddać pod głosowanie pakiet rozwiązań dla sektora telekomunikacyjnego. Zasadniczym celem reformy sektora jest poprawa pozycji użytkowników na rynku usług elektronicznych. Poprawki kompromisowe uzgodnione w drodze nieformalnych konsultacji z Radą zmierzają do doprecyzowania zapisów dotyczących ochrony prywatności użytkowników i poszanowania praw obywatelskich.
Proponowane zmiany natrafiły na sprzeciw wielu użytkowników Internetu, gdyż mogłyby ograniczać dostęp do sieci. Z uwagi na te kontrowersje i na fakt, że temat wymaga wnikliwej analizy, Poseł Bogusław Sonik, który opowiada się za jak najszerszym dostępem do usług internetowych, zaapelował o przełożenie dyskusji na przyszłą kadencję PE.

Nie bezpośrednio nam, ale czytelnikowi OSnews.pl, osuzowi (http://osnews.pl/stop-cenzurze-czyli-ogolnopolska-akcja-zbierania-podpisow/#comment-4318642) odpowiedział Dariusz Rosati z PdP Centrolewica:

Serdecznie dziękuję za zainteresowanie pakietem telekomunikacyjnym oraz kwestią swobody dostępu do Internetu. Podzielam opinię, że nie może być żadnych ograniczeń w dostępie do Internetu i zapewniam, że posłowie PdP CentroLewica pracują nad tym, aby Parlament Europejski nie zgodził się na jakiekolwiek zapisy, które mogłyby wprowadzać ograniczenia.

W minioną środę poprawka zabraniająca ograniczeń w dostępie do Internetu została przyjęta podczas głosowania w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii nad drugim czytaniem pakietu telekomunikacyjnego. Poprawka ta de facto przywraca pozycję Parlamentu z pierwszego czytania, które miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku. Podczas głosowania poprawka uzyskała zdecydowane poparcie, 40 posłów głosowało za, 4 przeciw, co oznacza, że na majowej sesji Parlament Europejski powinien przyjąć dogodną dla nas wersję pakietu.

Pozdrawiam serdecznie,

Dariusz Rosati
PdP Centrolewica

Oddzielną wypowiedź na ten temat zamieściła na swoim blogu Lidia Geringer de Oedenberg. Europosłanka nie pisze wprawdzie o naszej akcji, ale pisze na temat, więc pozwoliliśmy sobie podlinkować do jej blogu.

Odpowiedzi partii politycznych i organizacji

Otrzymaliśmy list od pani Agnieszki Pawelskiej ze Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja. Oto on:

Witam,
Chciałabym w imieniu Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja wyrazić pełne
poparcie dla organizowanej przez państwa akcji. Robimy wszystko, by
petycja została podpisana przez jak największą liczbę osób. Niestety w
proteście nie mogliśmy uczestniczyć z powodu naszego weekendowego obozu
w ramach Akademii Młodej Lewicy.
Gdyby jednak nasza pomoc była jeszcze potrzebna w jakimś konkretnym
wymiarze, proszę napisać. Sami niejednokrotnie lobbowaliśmy (choćby na
radzie miasta Warszawy) w sprawie wolnego oprogramowania. Wolność słowa
i dostępu do informacji jest jednym z głównych celów naszego
stowarzyszenia.
Jesteśmy gotowi podjąć współpracę na rzecz słusznej idei.

Pozdrawiam!

Agnieszka Pawelska,
sekretarz ds. kontaktów zewnętrznych
Stowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja

Poza tym odezwała się do nas polska Partia Piratów, która przejęła patronat nad akcją.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License