Stop cenzurze Internetu!

Akcja internautów przeciwko odgórnemu blokowaniu jakichkolwiek stron internetowych oraz przeciw łamaniu zasady neutralności sieci

Napisali o nas:

Artykuły o Liście do Prezydenta RP:

W piątek szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak spotka się z internautami, by porozmawiać o projekcie ustawy, która ma wprowadzić rejestr stron niedozwolonych. Propozycja zmian wywołała protest kilkudziesięciu tysięcy internautów, którzy w liście do prezydenta Lecha Kaczyńskiego zwrócili się o zawetowanie tej ustawy.

Do wczorajszego popołudnia kilkanaście tysięcy internautów podpisało się pod apelem do prezydenta, w którym proszą, by zawetował rządową ustawę antyhazardową.
– Lech Kaczyński pochyli się bardzo uważnie nad tym listem – zapewnia Paweł Wypych, minister z Kancelarii Prezydenta. – Informacje dotyczące tego zapisu, jakie do nas docierają, budzą poważne wątpliwości.

Najpoważniejsza akcja trwa na stronie StopCenzurze.wikidot.com, gdzie pod apelem do prezydenta o zawetowanie ustawy podpisało się już ponad stu dziennikarzy, prawników i przedsiębiorców. Według nich Sejm szybko uchwali ustawę. Dlatego prezydent może odegrać ważną rolę w powstrzymaniu grożącej internautom cenzury.

Sygnatariusze listu napisanego przez Borysa Musielaka protestują przeciw wprowadzeniu „Rejestru stron i usług niedozwolonych” proponowanemu w artykule 179a) Ustawy Telekomunikacyjnej. Twierdzą, że „odgórne filtrowanie sieci porównać można więc do zamykania ust obywatelom jeszcze przed rozpoczęciem wypowiedzi”. Piszą, że to forma cenzury prewencyjnej znana z poprzedniego ustroju.

Protestujący mają nadzieję, że blokadom sprzeciwi się Komisja Europejska, która musi sprawdzić, czy projekt naszego rządu nie narusza unijnej swobody przepływu i świadczenia usług elektronicznych. - Jeśli ustawa jednak przejdzie, poprosimy prezydenta Kaczyńskiego o jej niepodpisywanie - zapowiada Borys Musielak, z Grupy Jakilinux.

"Rząd chce cenzurować internet", „Orwell tego nie przewidział”, „chińskie metody” – w polskim internecie powstaje ruch oporu przeciw nowej ustawie hazardowej, a konkretnie zapisie o Rejestrze Stron i Usług Niedozwolonych. Internauci nie zamierzają poddać się bez walki: już powstał „List Do Prezydenta RP w Sprawie Cenzury Internetu”, a w sobotę w Warszawie planowana jest demonstracja.

Artykuły o Pakiecie Telekomunikacyjnym:

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License